7. Sprawdź, czy nie masz wirusa

Kiedy Android zwalnia i zaczyna się zawieszać, mogą to być oznaki zainfekowania urządzenia przez wirusa. Dlatego w przypadku urządzeń, które zawierają kartę SIM, zalecamy, by na stałe mieć zainstalowany choćby darmowy pakiet bezpieczeństwa. Istnieje bowiem ryzyko, że stracimy nie tylko dane, ale też pieniądze, ponieważ wyspecjalizowane wirusy wysyłają bez naszej wiedzy kosztowne SMS-y premium.

8. Zminimalizuj liczbę ciągle aktywnych widżetów/procesów

Kolejny krok to ograniczenie do niezbędnego minimum programów działających w tle. Większość z nich uruchamia się wraz ze startem systemu i do jego wyłączenia wciąż działa. Pomijając już kwestie naszej prywatności, nie ma chyba powodu tracić zasobów telefonu na działanie w tle gier, informujących jedynie o tym, że pojawiły się nowe poziomy do zdobycia. Sprawdzonym rozwiązaniem jest skorzystanie z aplikacji Startup Manager, która w testowym smartfonie pozwoliła zredukować liczbę działających w tle programów z 30 do 10.

9. Odblokuj potencjał telefonu

Niestety, miejsce mogą zabierać także preinstalowane przez operatora programy i bezużyteczne narzędzia, których nie można odinstalować. Jedynym sposobem na pozbycie się tzw. bloatware’u jest zmiana oprogramowania urządzenia. Nie będzie to skomplikowane, ale w zależności od operatora może wiązać się z naruszeniem warunków gwarancji.

Część aplikacji poprawiających działanie tabletów i smartfonów wymaga do pracy przyznania im praw dostępu roota. Czasem warto i z tego skorzystać, ale zalecamy ostrożność, by nie otworzyć furtki złośliwym programom, które tylko z pozoru wyglądają przyjaźnie. Roota warto mieć chociażby po to, by automatycznie przenieść programy na kartę czy je przywrócić z kopii zapasowej systemu.

10. Zmień… tablet lub telefon

Są sytuacje, gdy miarka się przebrała. Przykładowo kiedy przed zaśnięciem chcemy sprawdzić, co wydarzyło się na świecie, albo marzy nam się jeszcze jedna partyjka madżonga, a nic z tego nie wychodzi, bo zanim poczytamy czy pogramy, nastaje świt. Ileż można czekać na zniknięcie kolejnego komunikatu „Aplikacja nie odpowiada. Zakończ. Czekaj. Wymuś zamknięcie”?. Wtedy, jeśli poprzednie dziewięć porad nie pomogło, należy sobie zadać pytanie, czy nie pora zmienić posiadany sprzęt, na bardziej wydajny. Wciąż musimy pamiętać, że instalowanie każdej napotkanej w Sklepie fajnej aplikacji wcześniej czy później doprowadzi do podobnej sytuacji.

Facebook Comments
  • Android

    10 sposobów na przyspieszenie Androida cz.1

    Z Androidem jest tak jak 20 lat temu z Windows. Świetnie działa, kiedy jest świeży, niezaś…
  • Android

    10 sposobów na przyspieszenie Androida cz.2

    4. Aktualizuj aplikacje… Nieaktualne appy w Androidzie często bywają źródłem kłopotó…
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Porady

Jeden komentarz

  1. […] 1 minutę temu 10 sposobów na przyspieszenie Androida cz.3 […]

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Analiza kosztów: porównanie długoterminowych kosztów wypożyczenia vs. zakupu sprzętu budowlanego

Decyzja między wypożyczeniem a zakupem sprzętu budowlanego może mieć długofalowe skutki fi…