Nie da się ukryć, że kompresor znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach. Używa się ich zarówno w domu, jak i w zaawansowanych warsztatach. To właśnie dzięki temu urządzeniu możliwe jest chociażby napompowanie kół lub materaca za pomocą sprężonego powietrza. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś, czym dokładnie jest kompresor, jakie ma zastosowanie, a także czym charakteryzuje się kompresor tłokowy? Na te i na inne pytania znajdziemy odpowiedzi w tym artykule.

Co to jest kompresor?

Kompresor to rodzaj sprężarki. Należy jednak pamiętać, że oba te urządzenia nie zawsze mogą być nazywane naprzemiennie. Dzięki kompresorowi jesteśmy w stanie uzyskać powietrze, które jest pod dużym ciśnieniem. Co ciekawe zakres ciśnienia kompresorów wynosi 6-10 barów, wszystko zależy od rodzaju sprzętu.

Czym charakteryzuje się kompresor tłokowy?

Kompresor tłokowy to najstarszy model ze wszystkich, którego najważniejszą częścią jest cylinder. To właśnie dzięki niemu możliwe jest działanie całego urządzenia. Działa to na takiej zasadzie, że wewnątrz cylindra porusza się tłok, a powietrze jest zasysane do kompresora. Później za pomocą specjalnego mechanizmu korbowego mechanizm korbowy wprawia w ruch tłok. Całość zbudowany jest dodatkowo z głowicy z wewnętrznymi zaworami, wału korbowego, a także korbowodu. Tego typu urządzenie znajdzie swoje miejsce nie tylko warsztatach samochodowych, ale będzie przydatny chociażby w domu. Dzięki niemu w łatwy sposób pozbędziemy się zabrudzeń np. z kosiarki do trawy.

Wady i zalety sprężarki tłokowej.

Przede wszystkim do najważniejszych zalet możemy zaliczyć to, że możliwe jest wyprodukowanie dużego ciśnienia. Dodatkowo charakteryzuje się wszechstronnością, gdyż kompresor możemy wykorzystać w wielu branżach. Warto także podkreślić, że jest to tanie urządzenie, w odróżnieniu do innych modeli proste w użytkowaniu, a także tanie w naprawie. Niestety nie jest to sprzęt bez wad. Ma duże rozmiary, przez co nie jest poręczny, a także wymaga regularnego smarowania olejem, co w konsekwencji może prowadzić do zanieczyszczenia sprężonego powietrza.

 

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sprzęt

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Analiza kosztów: porównanie długoterminowych kosztów wypożyczenia vs. zakupu sprzętu budowlanego

Decyzja między wypożyczeniem a zakupem sprzętu budowlanego może mieć długofalowe skutki fi…