Czym jest kreatyna?

Kreatyna stanowi chyba najbardziej popularny suplement diety, który stosowany jest zarówno w sportach wytrzymałościowych, jak i w sportach siłowych.

Kreatyna
Kreatyna
Począwszy od swojego debiutu, kreatyna przeszła wielokrotne modyfikacje chemiczne i obecnie można ją zakupić w kilku postaciach, które mają na celu spotęgowanie jej dobrej wchłanialności.
Czym jest kreatyna?
Kreatyna od wielu lat uważana jest za jeden z najbardziej popularnych suplementów, które przeznaczone są dla sportowców. Stosuje się ją praktycznie w każdej dyscyplinie sportowej. Dlaczego tak jest ? Kreatynina bierze udział w transportowaniu i odbudowie ATP. ATP odpowiada za przenoszenie energii w ludzkim organizmie. Bez jego udziału, przebieg większości reakcji, zaczynając od prostych syntez, skończywszy na skurczu mięśnia, byłby całkowicie niemożliwy. Dzięki umiejętności wiązania grup fosforanowych ( kreatyna przemienia się wówczas w fosfokreatynę ) kreatyna bierze czynny udział w transportowaniu i odbudowie ATP.  Ponadto kreatyna potrafi zwiększać tempo syntezy białek – dzięki zwiększeniu ilości wody, która zatrzymywana jest w komórkach mięśniowych, co przyczynia się do powstawania bardziej anabolicznego środowiska.

Hamuje także katabolizm – dzięki zdolnościom do buforowania pomaga w utrzymywaniu właściwego poziomu pH w mięśniach. Jest to o tyle ważne, że większość enzymów, które odpowiedzialne są za rozpadanie się tkanki mięśniowej, może działać wyłącznie w niezwykle kwaśnym środowisku. Kreatyna wykazuje również właściwości antyoksydacyjne, przyczynia się bowiem do zwalczania niebezpiecznych dla zdrowia wolnych rodników. Dodatkowo potrafi zapobiegać wielu szkodliwym efektom, które powstają w wyniku utleniania się w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego.

Choć kreatyna pomaga w budowaniu masy mięśniowej, może być szkodliwa dla naszego organizmu. Szczególnie jeżeli ją przedawkujemy, bowiem nadmiar kreatyny zamieniany jest na kreatyninę, która w dużych ilościach może spowodować poważne uszkodzenia nerek.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Ludzie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Analiza kosztów: porównanie długoterminowych kosztów wypożyczenia vs. zakupu sprzętu budowlanego

Decyzja między wypożyczeniem a zakupem sprzętu budowlanego może mieć długofalowe skutki fi…