Czym jest kreatyna?

Kreatyna stanowi chyba najbardziej popularny suplement diety, który stosowany jest zarówno w sportach wytrzymałościowych, jak i w sportach siłowych.

Kreatyna
Kreatyna
Począwszy od swojego debiutu, kreatyna przeszła wielokrotne modyfikacje chemiczne i obecnie można ją zakupić w kilku postaciach, które mają na celu spotęgowanie jej dobrej wchłanialności.
Czym jest kreatyna?
Kreatyna od wielu lat uważana jest za jeden z najbardziej popularnych suplementów, które przeznaczone są dla sportowców. Stosuje się ją praktycznie w każdej dyscyplinie sportowej. Dlaczego tak jest ? Kreatynina bierze udział w transportowaniu i odbudowie ATP. ATP odpowiada za przenoszenie energii w ludzkim organizmie. Bez jego udziału, przebieg większości reakcji, zaczynając od prostych syntez, skończywszy na skurczu mięśnia, byłby całkowicie niemożliwy. Dzięki umiejętności wiązania grup fosforanowych ( kreatyna przemienia się wówczas w fosfokreatynę ) kreatyna bierze czynny udział w transportowaniu i odbudowie ATP.  Ponadto kreatyna potrafi zwiększać tempo syntezy białek – dzięki zwiększeniu ilości wody, która zatrzymywana jest w komórkach mięśniowych, co przyczynia się do powstawania bardziej anabolicznego środowiska.
Hamuje także katabolizm – dzięki zdolnościom do buforowania pomaga w utrzymywaniu właściwego poziomu pH w mięśniach. Jest to o tyle ważne, że większość enzymów, które odpowiedzialne są za rozpadanie się tkanki mięśniowej, może działać wyłącznie w niezwykle kwaśnym środowisku. Kreatyna wykazuje również właściwości antyoksydacyjne, przyczynia się bowiem do zwalczania niebezpiecznych dla zdrowia wolnych rodników. Dodatkowo potrafi zapobiegać wielu szkodliwym efektom, które powstają w wyniku utleniania się w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego.

Choć kreatyna pomaga w budowaniu masy mięśniowej, może być szkodliwa dla naszego organizmu. Szczególnie jeżeli ją przedawkujemy, bowiem nadmiar kreatyny zamieniany jest na kreatyninę, która w dużych ilościach może spowodować poważne uszkodzenia nerek.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Ludzie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przyprawy zagraniczne

Lubimy być oryginalni, lubimy wyróżniać się spośród innych. Czasami robimy wszystko, by ta…