ZAGROŻENIA ZDROWOTNE

Jak dodatki „E” wpływają na nasze zdrowie? Najogólniej można powiedzieć, że według działań niekorzystnych:

– syntetyczne barwniki posiadają działanie uczulające, mogą wywoływać reakcje wstrząsowe, a także podejrzewane są o działanie rakotwórcze;

– konserwanty chemiczne i przeciwutleniacze wykazują działanie uczulające w obrębie skóry i układu pokarmowego i również mogą wywoływać reakcje wstrząsowe;

– substancje wzmacniające smak i zapach (glutaminian sodu) odpowiadają za napady duszności, bóle głowy, kłopoty ze wzrokiem i mrowienie skóry;

– syntetyczne substancje słodzące wywołują bóle i zawroty głowy oraz zmiany uczuleniowe.

BARWNIKI – SZKODNIKI

Barwniki, jak nazwa wskazuje, służą do poprawy wyglądu żywności. Znajdują się w wielu popularnych produktach np. wyrobach cukierniczych, konserwach, serach, maśle, kawiorze, a najwięcej ich jest w słodzonych napojach i słodyczach.

Najwięcej szkody barwniki przynoszą tym osobom, które kolorowej żywności zjadają bardzo dużo. Jak wcześniej wspomniano, barwniki wykazują działanie uczulające, a najczęściej wykazują je: amarant (E123), czerń brylantowa (E151), żółcień pomarańczowa (E110) oraz tatrazyna (E102).

Dodatki w produktach spożywczych
Dodatki w produktach spożywczych

U dzieci sztuczne barwniki negatywnie wpływają na zachowanie związane z zaburzeniami psychoruchowymi i nadaktywnością. Barwniki odpowiadają dodatkowo za trudności z koncentracją, napady złego humoru i agresję. Są także odpowiedzialne za objawy kataru siennego, zaburzenia widzenia oraz kłopoty żołądkowe.

Kolorowy horror

Najniebezpieczniejszymi barwnikami są: tatrazyna (E102), czerwień koszenilowa (E124), żółcień pomarańczowa S (E110), azorubina (E122), żółcień chinolinowa (E104) i czerwień allura AC (E129).

Tatrazyna to syntetyczny, żółty barwnik z grupy azowej. Może wywoływać alergie, a szczególną ostrożność muszą zachować osoby, które reagują alergicznie na aspirynę (kwas acetylosalicylowy), a także astmatycy. Może doprowadzić do trudności w oddychaniu, wysypki na skórze i zaburzeń w widzeniu.

Żółcień pomarańczowa S jest także niekorzystna dla alergików, a w testach na zwierzętach przyjmujących jej dużą ilość zaobserwowano powstawanie nowotworów nerek.

Azorubina odpowiada za wiele alergii i jest niebezpieczna dla osób nie tolerujących aspiryny.

Żółcień chinolinowa również wywołuje alergie, a w testach na szczurach zaobserwowano powstawanie nowotworów wątroby.

Uważać trzeba również na erytrozynę (E127), syntetyczny, czerwony barwnik dozwolony do stosowania tylko do wiśni koktajlowych lub kandyzowanych oraz sałatek owocowych z dodatkiem wiśni. Może uwalniać jod oraz upośledzać funkcję tarczycy. Osoby z problemami tarczycy powinny unikać produktów z zawartością tegoż barwnika, a u pozostałych osób odradza się częste spożywanie. Ponadto w testach na zwierzętach zanotowano nawet nowotworowe zmiany tarczycy.

 

Reklama: Wylewki Rzeszów

 

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Analiza kosztów: porównanie długoterminowych kosztów wypożyczenia vs. zakupu sprzętu budowlanego

Decyzja między wypożyczeniem a zakupem sprzętu budowlanego może mieć długofalowe skutki fi…