Czym obecnie się zajmujesz?

Studiuję politologię na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Poza tym współpracuję z ludźmi zajmującymi się terrarystką, sam także hoduję egzotyczne owady. W wolnych chwilach doskonalę swoje techniczne umiejętności.

Jak zainteresowałeś się fotografią makro?

Od dziecka bardzo lubiłem przyrodę i fakt, że mieszkaliśmy na wsi miał na to ogromny wpływ. Od najmłodszych lat miałem do czynienia z łąką pełną kwiatów, motyli, ważek i innych owadów. Zapragnąłem uwieczniać to wszystko na zdjęciach, ale fotografia cyfrowa dopiero raczkowała. Wtedy nawet nie miałem pojęcia, co to makro, jednak podświadomie rozwijałem swoją miłość do przyrody. Nie myślałem jednak, że zajdzie to aż tak daleko.

Dlaczego wybrałeś właśnie tę dziedzinę fotografii?

Ogrom możliwości, jakie daje nam przyroda, jest nie do opisania. Można to zauważyć zwłaszcza o świcie, gdy para unosi się nad stawami, słońce leniwie pełznie do góry, łąki pełne ciężkich kropel rosy lekko falują, bogate w niezliczone owady, które traktują trawy jako swój dom. Gdy widzę ważkę, która cała w rosie powoli budzi się z letargu i zaczyna machać skrzydełkami, aby się osuszyć. Gdy czuję wilgoć świeżej wiosennej trawy, i cieszę oczy miękkim światłem poranka – wiem, że to jest to, co kocham robić wżyciu.

Co masz w swojej torbie fotograficznej?

Używam Nikona D7100 (brak filtru AA rzeczywiście gwarantuje ostre jak brzytwa zdjęcia) zTamronem 90 mm f/2,8 macro, używam też pierścieni pośrednich Delta, soczewki Raynox 250, lamp błyskowych i wyzwalaczy YongNuo. Korzystam także z obiektywów na rewers, a najczęściej sięgam po Vivitara 28 mm i powiększalnikowego El-Nikkora 50 mm. Całość stabilizuje statyw Manfrotto 055X PROB z najlepszą do głowicą makro Manfrotto 410

Jaki jest Twój wymarzony zestaw fotograficzny?

Chciałbym przerzucić się na pełną klatkę, myślę, że Nikon D610 spełniłby moje oczekiwania. Swój zestaw chciałbym także rozwinąć o dłuższy obiektyw, np. Sigmę 180 mm, który znacznie ułatwia robienie zdjęć w ciężkich warunkach plenerowych. Po pierwsze, z powodu dużo większego dystansu, a ponadto obiektyw taki rozmywa dobrze tło, które jest stosunkowo blisko za modelem i nie musimy mocno otwierać przysłony. Chętnie wymieniłbym także lampy na typowe nikonowskie, które byłyby z pewnością trwalsze i mocniejsze.

Zobacz 3 część wywiadu – kilk

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Co dają przyłbice spawalnicze?

Przyłbica spawalnica to przedmiot, który posiadać powinien każdy spawacz. Ma ona za zadani…