Od lat dziewięćdziesiątych do Polski coraz więcej zaczęto sprowadzać auta z USA, ale przełomowym momentem był 1999 rok. Głównym powodem był brak samochodów na rynku europejskim, co dla fanów motoryzacji było dużą niedogodnością. Rynek amerykański okazał się idealny pod względem okazji zakupu prawdziwych perełek. Natomiast po 1999 roku zainteresowanie samochodami z USA wynikało z okazyjnych cen w porównaniu do polskich.

Licytacje samochodów z USA

Rynek amerykański oferuje zakup samochodów w okazyjnych cenach. Aukcje lub licytacje samochodowe są najczęstszą metodą nabycia samochodu po okazyjnej cenie. Niestety nierzadko pojawiają się w tej kwestii problemy, takie jak zbyt mała przejrzystość takiej licytacji dla polskiego nabywcy. Czasem może wiązać się to nawet z ryzykiem oszustwa. W takiej sytuacji warto skorzystać usług osób lub firm importujących auta ze Stanów. Ponieważ znają się na tamtejszych przepisach, potrafią się porozumieć w obcym języku, a często też posiadają techniki negocjowania cen. Zanim jednak zapadnie decyzja o zakupie warto zajrzeć do platform aukcyjnych:

  1. COPART – dla osób nieznających amerykańskich aukcji może wydawać się skomplikowana, natomiast forma licytacji jest tam bezpieczna.
  2. IAAI – największa i najpopularniejsza platforma dotycząca licytacji aut z USA. 

Obydwie platformy mają zaletę, jaką jest zamieszczenie dokładnego opisu technicznego pojazdu. 

Import samochodów z USA – co jeszcze warto wiedzieć

Warto wspomnieć o kosztach poza samym zakupem pojazdu. Należy w nich uwzględnić koszty lawety, kontenera, transportu morskiego, cła, akcyzy i podatku VAT. Koszty te opiewają na kilkadziesiąt procent wartości sprowadzanego samochodu. Ze względu na niższe podatki u zachodnich sąsiadów obecnie praktykuje się sprowadzanie aut najpierw do Niemiec. Ciekawą rzeczą jest to, że decydując się na zakup pojazdu w takiej formie, można skorzystać z kalkulatora importu aut.

Import samochodów z USA ma swoje wady i zalety Z pewnością to skomplikowany proces, ale też przynoszący satysfakcję i korzyści, szczególnie dla miłośników motoryzacji. Należy je rozważyć dokładnie, podejmując decyzję o tej formie zakupu.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Ludzie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czy pomoc drogowa jest pojazdem uprzywilejowanym ?

Przedsiębiorstwo świadczące usługi z zakresu pomocy drogowej jest bez wątpienia podmiotem …