W przypadku osób aktywnych fizycznie z organizmu zostaje wydalona duża ilość wody. Oprócz wody, ciało pozbywa się również cennych składników mineralnych, węglowodanów oraz witamin. Niedobory te można jednak w szybki sposób uzupełnić sięgając po napój izotoniczny.

Czym jest i co zawiera izotonik?

Izotonik jest napojem o takim samym stężeniu jak płyny ustrojowe naszego organizmu. Oprócz wody zawiera on niezbędne składniki mineralne, węglowodany oraz witaminy. Jego stosowanie pomaga nawodnić ciało, a także utrzymać w nim właściwe stężenie minerałów oraz węglowodanów.

Podstawowym składnikiem napoju izotonicznego jest woda, której niedobór obniża wydajność organizmu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ utrata wody w ilości zbliżonej do 5% masy ciała wiąże się z osłabieniem wydajności człowieka nawet o 30%.

izotonik
izotonik

Kolejnym istotnym składnikiem izotoniku jest sód. Jego obecność w napoju ułatwia wchłanianie dostarczonej organizmowi wody. Odpowiada on również za utrzymanie odpowiedniego poziomu elektrolitów w ciele, a w trakcie wysiłku fizycznego pozwala utrzymać właściwą temperaturę ciała.

W izotoniku zawarty jest także magnez, wapń i potas, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego.

Napój izotoniczny składa się również z węglowodanów, tj. glukoza, fruktoza, sacharoza czy maltoza. Dostarczają one organizmowi energii, dzięki czemu jest on zdolny do większej aktywności fizycznej.

Kiedy stosować napój izotoniczny?

Izotonik jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich sportowców. Aktywne osoby w trakcie intensywnego wysiłku tracą ogromne ilości wody, a odwodnienie jest jednym z podstawowych zagrożeń, na które narażeni są sportowcy. Konsekwencją braku odpowiedniego nawodnienia organizmu jest jego niska wydajność, a także zaburzenia elektrolitowe, które mogą prowadzić do skurczów mięśni i wyczerpania organizmu.

Napój izotoniczny zalecany jest osobom, które podejmują się dużej aktywności fizycznej, szczególnie jeśli trwa ona dłużej niż godzinę. Izotonik wypity przed treningiem dostarczy organizmowi energii motywującej do forsownych ćwiczeń. Napój ten spożyty tuż po wysiłku pozwoli natomiast uzupełnić płyny i sole mineralne.

Ludzki organizm jest podatny na odwodnienie nie tylko w trakcie ogromnego wysiłku lub wyczerpującego treningu. Wysoka temperatura i wilgotność powietrza sprzyja utracie wody z organizmu, dlatego w takich warunkach również warto sięgnąć po izotonik.

Podsumowanie

Napój izotoniczny skutecznie przeciwdziała odwodnieniu organizmu, szczególnie w przypadku osób uprawiających intensywny sport. Ponadto pomaga on uzupełnić brakujące składniki mineralne i węglowodany niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ciała. Stosując izotonik można obniżyć ryzyko wystąpienia skurczów mięśni i wyczerpania organizmu.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej VIP

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Co dają przyłbice spawalnicze?

Przyłbica spawalnica to przedmiot, który posiadać powinien każdy spawacz. Ma ona za zadani…