Sprawdź kontrahenta

Wiarygodność przedsiębiorców można sprawdzić w rejestrach dłużników np.:

§ Krajowy Rejestr Długów BulG

§ BIG InfoMonitor

§ Rejestr Dłużników ERIF BIG

Warto rozpatrzeć wpisanie dłużnika do takich rejestrów.

Koniec pobłażliwości

Na początku drogi do odzyskania należności warto postawić sobie pytanie, czy bardziej zależy nam na szybkim odzyskaniu długu, czy na utrzymaniu klienta. Czasem warto wstrzymać się z radykalnymi działaniami i przez dłuższy czas stosować upomnienia czy ponaglenia – najlepiej e-mailowe lub telefoniczne, żeby w przypadku gdy sprawa trafi do sądu, mieć jak najwięcej dowodów przemawiających na naszą korzyść.

Jeśli pomimo naszych starań dłużnik nie kwapi się do zapłaty za wykonaną usługę, wówczas musimy przedsięwziąć bardziej zdecydowane środki i wystosować oficjalne wezwanie do zapłaty.

– Każda firma może stworzyć własny formularz wezwania do zapłaty. Muszą się na nim znaleźć: data, dokładne dane obu podmiotów, wezwanie do uregulowania należnej kwoty, najistotniejsze dane o podstawie zobowiązania (data i numer dokumentu, kwota, termin płatności). Należność może wynikać m.in.: z faktury, umowy, ugody tudzież noty odsetkowej – wymienia Michał Skubiszewski. – Druk musi być podpisany przez zarząd firmy albo jej właściciela i wysłany do dłużnika listem poleconym.

Oprócz wezwania do zapłaty czy upomnień telefonicznych i e-mailowych można również złożyć dłużnikowi wizytę, podczas której upomnimy się o zwrot należności. Nasza wizyta powinna skłonić do szybszej zapłaty. Kiedy nasze działania nie przynoszą zamierzonych rezultatów i dłużnik dalej unika zapłaty, wówczas należy przekazać sprawę do sądu lub firmy windykacyjnej.

SPIS TREŚCI

Część pierwsza: https://eventsbymarriott.pl/jak-odzyskac-pieniadze-cz-1/
Część druga: https://eventsbymarriott.pl/jak-odzyskac-pieniadze-cz-2/
Część trzecia: https://eventsbymarriott.pl/jak-odzyskac-pieniadze-cz-3/

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czym cechują się porządne pompy membranowe?

Czym cechują się porządne pompy membranowe? Eksperci, którzy produkują pompy membranowe ra…