UGODA LEPSZA NIŻ WALKA

Michał Skubiszewski prawnik, PROFIT system

Na każdym etapie postępowania warto kontaktować się z dłużnikiem i próbować sfinalizować sprawę w sposób polubowny. To daje nam większe szanse na odzyskanie długu niż uruchamianie kolejnych narzędzi nacisku.

Sąd czy windykator?

Pozew do sądu może napisać każdy, trzeba jednak postępować zgodnie z obowiązującymi procedurami. Dlatego lepiej poprosić o pomoc prawnika, który nie tylko napisze pozew, ale też złoży go w sądzie i będzie nas później reprezentował podczas rozpraw. Taki sposób odzyskania długów wbrew pozorom może być tani, ale często trwa długo. Poza tym wierzyciel musi udowodnić, że dłużnik jest zobowiązany do zapłaty. Może zdarzyć się również tak, że dłużnik podważy twierdzenia lub dowody, bo np. nie ma wśród nich umowy, chociaż usługa została wykonana. Jeśli sąd przyzna rację wierzycielowi, wówczas sprawa trafia do komornika, a ten rozpoczyna postępowanie egzekucyjne. Nie oznacza to, że wierzytelności zostaną odzyskane – działania komornika mogą okazać się bezskuteczne.

– Na każdym etapie postępowania warto kontaktować się z dłużnikiem i próbować sfinalizować sprawę w sposób polubowny. To daje nam większe szanse na odzyskanie długu niż uruchamianie kolejnych narzędzi nacisku – mówi Michał Skubiszewski.

Zamiast kierować sprawę do sądu, możemy sprzedać albo powierzyć naszą wierzytelność do odzyskania firmie windykacyjnej. W ostatnim przypadku trzeba się jednak liczyć z tym, że część naszej należności trafi na konto windykatorów jako ich prowizja, może to być ponad połowa długu. Firmy windykacyjne cieszą się jednak dość dużą skutecznością w ściąganiu długów. Wpływa na to kilka czynników, jednym z nich jest oddziaływanie na psychikę klienta, który czuje większy respekt przed profesjonalną firmą windykacyjną niż przed swoim partnerem handlowym.

– W polskim prawie istnieje możliwość windykacji na koszt dłużnika. Jest określona w ustawie z 8 marca 2013 roku o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Dzięki jej zapisom wierzyciel może obciążyć dłużnika kosztami poniesionymi podczas odzyskiwania swoich należności – mówi Michał Skubiszewski.

Zatory płatnicze to prawdziwa zmora przedsiębiorców, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, a brak większej płatności może zabić małego przedsiębiorcę – musi zapłacić podatki po wystawieniu faktury, mimo braku płatności. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób można skutecznie odzyskać należności i kto może w tym pomóc.

Magdalena Krocz

SPIS TREŚCI

Część pierwsza: https://eventsbymarriott.pl/jak-odzyskac-pieniadze-cz-1/
Część druga: https://eventsbymarriott.pl/jak-odzyskac-pieniadze-cz-2/
Część trzecia: https://eventsbymarriott.pl/jak-odzyskac-pieniadze-cz-3/

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czym cechują się porządne pompy membranowe?

Czym cechują się porządne pompy membranowe? Eksperci, którzy produkują pompy membranowe ra…