Pellet to popularne paliwo wykorzystywane w specjalnych kominkach i innych rodzajach instalacji grzewczych. Choć nie jest ono tak szeroko stosowane jak węgiel czy klasyczne drewno, jego popularność rośnie, a użytkownicy doceniają wygodę, efektywność oraz cenę. Z jakich materiałów jest wykonywany pellet? Jak wygląda jego produkcja?

Właściwości pelletu

Jeżeli chodzi o pellet i inne duże miasta mogą pochwalić się zakładami produkującymi ten surowiec. Powstaje on z biomasy, a konkretniej albo z trocin pozyskiwanych z niemal wszystkich rodzajów drzew (zarówno iglastych, jak i liściastych), albo ze słomy i traw, albo z tzw. ekogroszku. To właśnie materiał, z którego wykonano pellet, świadczy o jego jakości oraz wartości cieplnej. Zdecydowanie najefektywniejszy jest pellet z ekogroszu, choć nie ustępuje od wiele pelletowi drzewnemu. Pellet trawiasty jest natomiast zazwyczaj najtańszy oraz najlżejszy, dzięki czemu najbardziej opłaca się w przypadku dużych instalacji grzewczych. Dzięki niewielkiej i regularnej formie surowca jest on bardzo łatwy w przechowywaniu oraz produkcji, co pozwala na magazynowanie go w piwniach domów jednorodzinnych.

Jak wygląda produkcja pelletu?

By wyprodukować pellet fabryka musi najpierw skompresować trociny lub słomę do postaci jednorodnej, ubitej masy, która jest następnie nieznacznie podgrzewana oraz przeciskana przez olbrzymią matrycę. Z urządzenia wychodzą gotowe granulki, których temperatura oscyluje wokół 70-80 stopni Celsjusza. Produkt jest następnie schładzany, a później pakowany i transportowany do magazynów lub bezpośrednio do klienta. Po powyższym opisie mogłoby się wydawać, że proces produkcyjny jest banalnie prosty, ale nic bardziej mylnego – za sprawną i szybką produkcję pelletu odpowiadają wyspecjalizowane roboty obsługiwane przez programy komputerowe, dzięki czemu możliwe jest sprawne i szybkie wykonywanie produktu w zestandaryzowanej formie. Jak już wspomnieliśmy, największe fabryki pelletu w Polsce znajdują się w Krakowie, Warszawie oraz na terenach województwa lubelskiego.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Ludzie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Analiza kosztów: porównanie długoterminowych kosztów wypożyczenia vs. zakupu sprzętu budowlanego

Decyzja między wypożyczeniem a zakupem sprzętu budowlanego może mieć długofalowe skutki fi…