Kamienny dywan-pod tą nieoczywistą nazwą kryje się niezwykła funkcjonalność i prostota wykonania. Ta oryginalna powłoka może zastąpić nam płytki, parkiet czy wykładzinę. Na pierwszy rzut oka możemy pomyśleć, że naprawdę jest to dywan, ale nic bardziej mylnego. Ta unikatowa struktura powstaje dzięki połączenia kruszywa wraz z żywicą. Kamyczki układane są bardzo ściśle, a więc nie dostrzeżemy między nimi przerw. Powierzchnia jest antypoślizgowa, ale dzięki gładkości można chodzić po dywanie nawet na boso. Posadzka jest bardzo łatwa do czyszczenia, nie zbiera się na niej brud, co czyni ją doskonałą nie tylko na tarasy i balkony, ale również na ściany czy schody.

Co jest nam potrzebne do wykonania kamiennego dywanu?

Jako wypełnienie warstwy posadzki, okładziny na ścianie lub schodach idealne zastosowanie ma  drobne kruszywo marmurowe bądź granitowe. Kamyczki muszą być wyselekcjonowane  pod  kątem dobranego rozmiaru, aby te odpowiednio się łączyły. Należy pamiętać, aby kamienny dywan powinny być pozbawione pyłów, bo może to wpłynąć na działanie żywicy. Do połączenia kruszywa stosuje się żywice poliuretanowe i żywice epoksydowe. Żywice poliuretanowe mają za zadanie tworzyć mocne i elastyczne powłoki, które nie zmienią koloru pod wpływem promieniowania UV. Żywice epoksydowe  zaś dają bardziej sztywne powłoki, które pod wpływem promieni UV ciemnieją.

Jak zrobić kamienny dywan?

Do wykonania potrzebujemy: pojemnik do wymieszania żywicy oraz żywicy z kruszywem, szpachelka, kruszywa i żywicy potrzebną do pokrycia naszej powierzchni, pędzel, grunt , poziomicę oraz szalunki

Dokładnie oczyszczamy powierzchnię, na której chcemy położyć kruszywo z żywicą. Na umytą powierzchnię aplikujemy warstwę gruntu i odczekać 48 godzin. Następnie rozkładamy szalunki, które umożliwią dokładne wykończenie całości i określenie granic. Kolejno tworzymy mieszankę i z żywicy i kruszywa. Na tym etapie ważne jest dodanie ustalonych proporcji. Najlepiej jest połączyć  1 kg żywicy na 20 kg kruszywa, gdzie żywica stanowi 5% tej masy. Ilość żywicy można zmniejszyć do 3% w pomieszczeniach, które będą mało eksploatowane . Przygotowaną masę kładziemy na mokrą powierzchnie za pomocą pędzla. W tym etapie  skupiamy się i zwracamy uwagę na dokładność i precyzję. Jeśli chcemy upewnić się, że podłoże nie będzie chłonęło wody, to powinniśmy je odpowiednio zabezpieczyć. Robi się to kładąc dodatkową warstwę żywicy. Przed użytkowaniem dywan kamienny musi  przeschnąć. Cały proces wydaje się skomplikowany i żmudny, jednak efekt ostateczny jest tego wart.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Porady

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Analiza kosztów: porównanie długoterminowych kosztów wypożyczenia vs. zakupu sprzętu budowlanego

Decyzja między wypożyczeniem a zakupem sprzętu budowlanego może mieć długofalowe skutki fi…