Dlaczego kółka do wózków winny być wykonane z najwyższej jakości materiałów? Chociaż na rynku znajdziemy wiele produktów z branży kół przemysłowych, jedynie te z górnej półki sprostają naszym wymaganiom. Chcąc nabyć produkt funkcjonalny, wytrzymały i bezawaryjny, musimy liczyć się z nieco wyższą ceną. Kółka do wózków są powszechnie dostępne w sklepach branżowych – zarówno stacjonarnych jak i internetowych. Za zestawy znanych, cenionych producentów zapłacimy znacznie więcej, aniżeli za produkty niewiadomego pochodzenia, sprowadzane z krajów azjatyckich. Kółka do wózków, a więc kółka przemysłowe charakteryzują się (a przynajmniej powinny) wysokim parametrem obciążalności dynamicznej. Aspekt ten pełni kluczowe znaczenie w zakresie doboru zestawu, dlatego też to właśnie na niego powinniśmy zwrócić uwagę już na samym początku. Kółka do wózków o parametrze obciążalności dynamicznej do 25000N doskonale sprawdzą się przy najcięższych urządzeniach oraz w miejscach, gdzie przewożone są palety czy produkty o znacznej wadze. Warto zauważyć, że nie każdy model jest w stanie poruszać się po dowolnym rodzaju posadzki. Zazwyczaj kółka do wózków nadają się na posadzki wykonane z żywicy bądź klasyczne posadzki pokryte kafelkami. W przypadku lepszych modeli tzn. „do zadań specjalnych” możemy spodziewać się znacznie większej funkcjonalności.

zestawy kołowe
zestawy kołowe

Kółka do wózków – koła przemysłowe – zwłaszcza te o wysokim parametrze obciążalności dynamicznej, w 99 proc. przypadków łączą się z obudową ciężką. Wiadomo, iż obudowa lekka nie sprosta wyzwaniom, jakie niesie za sobą przewożenie ciężkich palet. Typ obudowy to kolejna kwestia, na którą musimy zwrócić uwagę. Niezwykle rzadko zdarza się, że wysokiej jakości koło przemysłowe – czy to z otworem gładkim, czy z łożyskiem kulkowym – łączy się z obudową lekką, tworząc zupełnie niepraktyczny, niewygodny w obsłudze i całkowicie awaryjny zestaw. Dobrej jakości kółka do wózków np. z obudową wykonaną z ocynkowanej elektrolitycznie i spawanej stali doskonale sprawdzą się przy obciążeniach dynamicznych do 9000N. Koła te możemy bez większych przeszkód wykorzystać w wózkach transportowych – głównie przy transporcie materiałów produkcyjnych albo wyrobów gotowych.

Mnogość rozwiązać z zakresu kół produkcyjnych może stanowić pewną komplikacje w ich doborze. Odpowiednia analiza karty produkcyjnej znacząco ułatwi nam zakup. Kółka do wózków to jeden z najpowszechniejszych rodzajów kół produkcyjnych.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Porady

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Analiza kosztów: porównanie długoterminowych kosztów wypożyczenia vs. zakupu sprzętu budowlanego

Decyzja między wypożyczeniem a zakupem sprzętu budowlanego może mieć długofalowe skutki fi…