Dom Zdrowie i Uroda Koncentrator tlenu jako źródło drogocennego tlenu

Koncentrator tlenu jako źródło drogocennego tlenu

5 min odczyt
0
0
631

Będąc pacjentem potrzebującym dostępu do tlenu trzeba liczyć się z faktem, iż mamy do wyboru kilka opcji. Mowa tutaj chociażby o tlenie w stanie ciekłym, który wystarcza na około 3 tygodnie stosowania, czy tlen sprężony w butli, którego wystarcza zaledwie na kilka dni. Są to dwie opcje, które nie do końca zachęcają, ponieważ należy wciąż pilnować, czy mamy zapasową butlę, a także liczyć si z kosztami wielorazowymi. Czy istnieje jakaś alternatywa dla tych dwóch opcji?

 

koncentrator tlenu
koncentrator tlenu

Koncentrator tlenu – najlepszy sposób na dostarczenie tlenu

Jeśli zatem chcemy podjąć najlepszą decyzję, jednak wciąż brakuje nam alternatyw, warto zastanowić się właśnie nad koncentratorem tlenu. Jest to urządzenie, które zasila się z poziomu gniazdka elektrycznego również w domu prywatnym. Jeśli natomiast chodzi o tlen, nie ma konieczności stosowania żadnych butli. Jest on bowiem pobierany bezpośrednio z powietrza. Właśnie dlatego koncentrator tlenu jest najczęściej stosowanym sprzętem do tlenoterapii w całym kraju. Już starsze urządzenia kształtem przypominały niewielką szafkę. Obecne nowoczesne koncentratory są zdecydowanie mniejsze, a co za tym idzie – poręczniejsze i łatwiejsze podczas przemieszczania.

Finansowanie tej metody tlenoterapii

Jeżeli spełni się wszystkie wymagania i zostanie zakwalifikowanym przez lekarza do tlenoterapii, można liczyć na wsparcie finansowe ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Po zakwalifikowaniu się powinno otrzymać się listę placówek, które są w stanie przeprowadzić leczenie tlenem z pomocą koncentratora tlenu, ale w warunkach domowych. Jeśli natomiast nastąpi sytuacja, w której nie będzie można wynająć urządzenia z powodu jego braku, warto zastanowić się nad zakupem nowego czy używanego.

Koncentrator tlenu – czy to się opłaca?

Koszt takiego urządzenia waha się w granicach kilku tysięcy złotych. Jest to jednak wydatek jednorazowy, który zwraca się przy dłuższym korzystaniu z urządzenia. W porównaniu z zakupem butli jest to opcja znacznie bardziej korzystna pod względem finansowym.

O czym należy pamiętać, gdy zainwestuje się w zakup koncentratora tlenu? Przede wszystkim o tym, by regularnie wymieniać filtry. Jest to ważne z punktu widzenia zarówno pacjenta, jak i efektywności działania sprzętu. Tylko wtedy osiągnie się pożądane rezultaty i będzie można cieszyć się sprawnym koncentratorem przez wiele miesięcy, a nawet lat.

Te kilka wskazówek pomoże nie tylko wybrać dobry koncentrator tlenu, ale również zainwestować w rozwiązanie, które ułatwi obsługę urządzenia, zwiększy komfort użytkowania i zapewni dostęp do tlenu osobie chorej przez całą dobę.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Analiza kosztów: porównanie długoterminowych kosztów wypożyczenia vs. zakupu sprzętu budowlanego

Decyzja między wypożyczeniem a zakupem sprzętu budowlanego może mieć długofalowe skutki fi…