Popularne pokazy ekskluzywnych garnków, pościeli czy foteli masujących nie brzmią groźnie, ani też nie kojarzą się z niczym nielegalnym. Wiele osób chętnie w nich uczestniczy nie zakładając od razu zakupów. Niestety, sposób prezentacji, dynamika pokazu i sztuczki marketingowe łapią w sieć najczęściej osoby starsze, bądź takie, które łatwo ulegają emocjom. Podpisując umowę zdecydowana większość kupujących czyta ją pobieżnie lub nie robi tego wcale – a to już pierwszy krok do problemów. Czy po podpisaniu umowy i zaciągnięciu kredytu można wycofać się ze transakcji, zwłaszcza w sytuacji,w której towar okazuje się nie wart swojej ceny? Pomoże w tym adwokat i oczywiście żelazna dyscyplina klienta, który zamierza odstąpić od zakupu.

Masz prawo odstąpić od umowy

Niezależnie od tego, czy akwizytor sprzedał klientowi artykuły gospodarstwa domowego, czy też polisę polskie prawo chroni konsumentów odpowiednimi zapisami prawnymi. Zazwyczaj beneficjent trefnego zakupu słyszy od sprzedawcy, że nie ma możliwości odstąpienia od umowy, bo prawo akurat wyklucza takie zakupy, lub też treść umowy wyraźnie informuje, że nie ma możliwości zwrotu towaru. Oczywiście nie jest to prawdą, ale jeśli taką nieuczciwą politykę prowadzi sprzedawca, z pomocą przyjdzie uznany adwokat. Zabrze to jedno z najwłaściwszych miejsc do znalezienia wyjścia z – jakby mogło się wydawać – patowej sytuacji.

Prawo konsumenta jest bardzo rozbudowane, niemniej w tego rodzaju sprawach jednym z najważniejszych zapisów prawnych jest ten, który różnicuje umowy na te zawarte w siedzibie firmy sprzedającej, bądź jej stacjonarnej placówce i te zawarte na odległość oraz poza punktem sprzedaży. Mówiąc wprost każdy, kto kupuje produkty na wszelkiego rodzaju pokazach, które odbywają się poza siedzibą firmy ma prawo do zerwania umowy bez podawania przyczyn i ponoszenia konsekwencji w terminie do 14 dni od daty podpisania umowy. Towar musi zostać zwrócony w tymże czasie, w stanie nienaruszonym. Ponadto takie same zasady dotyczą kredytu i pożyczki zaciągniętej automatycznie przy podpisywaniu umowy sprzedaży, a więc na pokazie. Analogicznie należy także traktować polisy.

Czy adwokat jest potrzebny?

Nie w każdej sprawie będzie konieczny udział adwokata, nie mniej w licznych przypadkach konsumenci zderzają się z przysłowiowym murem i są zasypywani paragrafami z umowy, które na sprawiają wrażenie nie do podważenia. Najczęściej w ich zapisach pojawia się punkt mówiący o konsekwencjach prawnych i finansowych, stąd też osoby,które podpisały taką umowę boją się odstąpienia od niej. W tego rodzaju przypadkach nieocenioną pomocą będzie adwokat, który po przeanalizowaniu umowy kupna-sprzedaży przygotuje właściwy tok postępowania i podejmie określone działania. Już sam fakt zatrudnienia adwokata w wielu przypadkach okazuje się wystarczającym argumentem na korzyść klienta i sprzedający odstępuje od umowy bez konieczności angażowania Sądu. Jednocześnie należy wprowadzić w swoje życie zasadę, która mówi, że każdą umowę i regulamin należy przeczytać, a zakupów nie można dokonywać pod wpływem emocji czy pięknego show.

 

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Porady

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Analiza kosztów: porównanie długoterminowych kosztów wypożyczenia vs. zakupu sprzętu budowlanego

Decyzja między wypożyczeniem a zakupem sprzętu budowlanego może mieć długofalowe skutki fi…