W celu zapobieżenia kradzieży danych zaleca się korzystanie z różnych przeglądarek internetowych, a nie tylko z jednego programu. Jest to zresztą strategia zalecana również podczas innych rodzajów ataków webowych.

Aby utrudnić agresorom działanie, a także zwiększyć choć trochę anonimowość w Sieci, warto korzystać z różnych programów internetowych. Niestety, większość internautów do surfowania używa jednej, ulubionej przeglądarki. Wykorzystują to hakerzy. cyberprzestępcy oraz internetowy przemysł reklamowy polujący na dane użytkowników w celu wyświetlania im jak najbardziej trafnych reklam produktów. Wciąż opracowywane są coraz wymyślniejsze metody zbierania danych osobowych, analizowania przyzwyczajeń internautów i ich zachowań w Sieci. A wystarczy używać kilku przeglądarek, by mocno utrudnić tego typu analizę mająca na celu zdobycie danych o nas i personalizowanie reklam czy przeprowadzanie ataków. Można na przykład używać Chromea do poczty, Firefoxa do serwisów społecznościowych, a Opery do surfowania.

Narzędzi umożliwiających przesyt danych przez Sieć Internet za pośrednictwem szyfrowanego kanału VPN używa nasz kolejny ekspert: Jan Zika. Ponadto zaleca on surfowanie za pomocą smartfonów wyłącznie z wykorzystaniem sieci komórkowej, a nie publicznych hotspotów. Powód? Otóż w tym pierwszym przypadku napastnikom trudniej będzie zdalnie włamać się do urządzenia mobilnego. W przypadku publicznych sieci WiFi ryzyko, że połączenia mogą być podsłuchiwane jest bardzo duże. Nawet niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z publiczną siecią otwartą (bez hasta) czy chronioną hasłem. Hakerzy również mogą wykorzystywać logowanie do danej sieci. W takim przypadku skuteczną ochroną jest zestawienie połączenia przez VPN – tego typu usługa jest udostępniana bezpłatnie przez twórców przeglądarki Opera.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Porady

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Ściany fundamentowe

Po wymurowaniu ścian fundamentowych trzeba sprawdzić czy są one równe i zgodne z wymiarami…