W celu zapobieżenia kradzieży danych zaleca się korzystanie z różnych przeglądarek internetowych, a nie tylko z jednego programu. Jest to zresztą strategia zalecana również podczas innych rodzajów ataków webowych.

Aby utrudnić agresorom działanie, a także zwiększyć choć trochę anonimowość w Sieci, warto korzystać z różnych programów internetowych. Niestety, większość internautów do surfowania używa jednej, ulubionej przeglądarki. Wykorzystują to hakerzy. cyberprzestępcy oraz internetowy przemysł reklamowy polujący na dane użytkowników w celu wyświetlania im jak najbardziej trafnych reklam produktów. Wciąż opracowywane są coraz wymyślniejsze metody zbierania danych osobowych, analizowania przyzwyczajeń internautów i ich zachowań w Sieci. A wystarczy używać kilku przeglądarek, by mocno utrudnić tego typu analizę mająca na celu zdobycie danych o nas i personalizowanie reklam czy przeprowadzanie ataków. Można na przykład używać Chromea do poczty, Firefoxa do serwisów społecznościowych, a Opery do surfowania.

Narzędzi umożliwiających przesyt danych przez Sieć Internet za pośrednictwem szyfrowanego kanału VPN używa nasz kolejny ekspert: Jan Zika. Ponadto zaleca on surfowanie za pomocą smartfonów wyłącznie z wykorzystaniem sieci komórkowej, a nie publicznych hotspotów. Powód? Otóż w tym pierwszym przypadku napastnikom trudniej będzie zdalnie włamać się do urządzenia mobilnego. W przypadku publicznych sieci WiFi ryzyko, że połączenia mogą być podsłuchiwane jest bardzo duże. Nawet niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z publiczną siecią otwartą (bez hasta) czy chronioną hasłem. Hakerzy również mogą wykorzystywać logowanie do danej sieci. W takim przypadku skuteczną ochroną jest zestawienie połączenia przez VPN – tego typu usługa jest udostępniana bezpłatnie przez twórców przeglądarki Opera.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
  • Gdzie wstawić pufy?

    Pufy dawniej były bardzo popularne w wielu domach. Siadało się przy nich do kawy, służyły …
  • Kurs angielskiego Wrocław

    Nowe wymagania językowe na rynku pracy W dzisiejszych czasach znajomość języka angielskieg…
  • Wyszukiwanie wycieków samochodowych

    Jeżeli w pojeździe istnieje podejrzenie wycieku płynów „ustrojowych”, poparte …
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Porady

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Gdzie wstawić pufy?

Pufy dawniej były bardzo popularne w wielu domach. Siadało się przy nich do kawy, służyły …