Dom Zdrowie i Uroda Perfect 10 – Nowa, rewolucyjna metoda rozwoju umięśnienia

Perfect 10 – Nowa, rewolucyjna metoda rozwoju umięśnienia

5 min odczyt
0
0
805

Zdecydowana większość ekspertów preferuje obecnie super intensywne treningi o niewielkiej częstotliwości, co oznacza, że jedną grupę mięśniową ćwiczy się co 5-7 dni. Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za takimi treningami są procesy zachodzące w mięśniach po zakończeniu treningu, konkretnie chodzi o regenerację i nadbudowę tkanki mięśniowej.

Są nawet tacy eksperci, którzy preferują treningi o wysokiej częstotliwości na tę samą grupę mięśniową 2 razy dziennie. Wspomniałem o tym nie tak dawno na łamach KiF Sport, jako o czymś niesłychanie ekstrawaganckim, stosowanym wyjątkowo w przypadku „opornych” grup mięśniowych lub zastoju w rozwoju mięśni. Teraz ten system (system super częstych treningów) został udoskonalony i usystematyzowany.

Tropem atletów cyrkowych

Autorem i propagatorem systemu super częstych treningów jest amerykański trener, Chad Waterbury. Inspiracją do pracy nad tym systemem była dla niego… wizyta w cyrku Cirąue de Solef-il w Las Vegas, gdzie spostrzegł, jak doskonale jest zbudowana dwójka męska wykonująca ewolucje siłowo-akrobatyczne.

Dowiedział się od nich m.in. tego, że ćwiczą swój program codziennie i to przez wiele godzin.

Zaczął się więc zastanawiać się czy wykonywanie codziennie tych samych ćwiczeń może dać dobre rezultaty również w kształtowaniu sylwetki i rozwoju umięśnienia?

Zainteresowany tym zaczął drążyć temat, przypominając sobie masywnie rozbudowane mięśnie przedramion u mechaników samochodowych oraz drwali, którzy, wykonując swoją pracę, stymulowali je codziennie przez wiele godzin. Potem natrafił na wypowiedzi Arnolda Schwarzeneggera, który w początkowym okresie kariery sportowej miał słabo rozwinięte mięśnie łydek i musiał coś z tym zrobić.

Duża częstotliwość

Arnoldowi udało się mięśnie łydek rozbudować, ale wyznał potem:

Trenowałem je przez 30-45 minut, 6 dni w tygodniu.

 

W swojej książce Encyklopedia of Modem Body-building daje takie rady osobom pragnącym rozbudować mięśnie łydek: Gdy chodzicie, starajcie się ze wszystkich sił, aby jak najwyżej unosić pięty, stąpając na palcach.

Sześć razy w tygodniu na siłowni plus dodatkowa stymulacja w ciągu dnia to ogromna częstotliwość treningów na jedną grupę mięśniową. Podobny trick zastosował Schwarzenegger w przypadku lewego bicepsa, który nie chciał rozwijać się tak dobrze, jak prawy.

Zauważyłem, że zawsze, gdy proszono mnie o pokazanie bicepsów, napinałem tylko prawy biceps. I wtedy zacząłem, w sposób rozmyślny, tak samo często, a może i częściej, napinać lewy. Ostatecznie udało mi się rozwinąć lewy biceps w takim samym stopniu, jak prawy.

Przeczytaj o zasadach ogólnych Perfect 10 – klik

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Gumki do włosów dobierane pod konkretną stylizację

Wydawać by się mogło, że gumki do włosów to tylko zwykła ozdoba. Korzystają z niej kobiety…