Podział aminokwasów

Aminokwasy pełnią bardzo ważną funkcję w naszym organizmie. Jaki jest ich podział? Czym charakteryzują się poszczególne związki chemiczne? Dlaczego ludzie kupują dobrej jakości suplementy i w ten sposób wprowadzają aminokwasy do organizmu? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziecie po przeczytaniu poniższego artykułu.

Aminokwasy
Aminokwasy

Aminokwasy egzogenne

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że aminokwasy to związki chemiczne, które są niezwykle ważne w budowanie tak naprawdę wszystkich struktur białkowych. Warto podkreślić, że dzieli się je na aminokwasy endogenne i egzogenne. Czym charakteryzują się związki egzogenne? Należy zaznaczyć, że są to aminokwasy niezbędne. Wszystko dlatego, że organizm nie potrafi samodzielnie ich syntezować. W związku z tym zadaniem każdego z nas jest dostarczanie tych elementów w odpowiednich ilościach. Trzeba podkreślić, że aminokwasy egzogenne to izoleucyna, fenyloalanina, leucyna, metionina, treonina, lizyna, tryptofan i walina. Trzeba tutaj również wspomnieć o aminokwasach, które są względnie egzogenne. Wszystko dlatego, że organizm może syntezować je z innych aminokwasów egzogennych. Muszą być jednak dostarczone z pożywieniem. Do takich elementów zaliczamy argininę i histydynę.

 

Olimp – sklep z aminokwasami: https://olimpsport.com/pl/produkty-42/odzywki-i-suplementy-130/aminokwasy-53

 

 

Aminokwasy endogenne

Czym charakteryzują się aminokwasy endogenne? W tym przypadku organizm może je samodzielnie syntezować. Zaliczmy tutaj takie elementy, jak alanina, prolina, glicyna, asparagina, kwas asparaginowy, glutamina, kwas glutaminowy, seryna czy cysteina.

Najważniejsze suplementy

Osoby, które regularnie trenują i dbają o atrakcyjną sylwetkę często stosują dobre aminokwasy w formie suplementów. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że dzięki temu do organizmu trafia oczywiście odpowiednia ilość tych związków chemicznych. Należy podkreślić, że na skutek tego można liczyć między innymi na szybszy przyrost masy mięśniowej, dodatkową energię czy ochronę mięśni przed ich rozpadem. Organizm szybciej regeneruje się, dzięki czemu nie ma obawy, że kolejny trening nie zostanie wykonany z odpowiednią mocą. Nic więc dziwnego, że dobre aminokwasy są tak popularne.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej VIP

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Praca za granicą w roku 2019 – czy warto?

Polacy nieustannie myślą o wyjeździe za granicę w poszukiwaniu pracy pomimo zapewnień pols…