Grubość warstw izolacji cieplnej oraz jastrychu jest w przypadku ogrzewania podłogowego większa niż w pomieszczeniach z grzejnikami ściennymi bez podłogów-ki. Najlepiej, jeśli zostanie to uwzględnione już w projekcie, bo później zmiana poziomu podłogi jest kłopotliwa – zmienia się wysokość pomieszczenia, odległość od podłogi do parapetów okiennych, wysokość otworów drzwiowych i skrajnych stopni schodów.

Posadzka
Posadzka

Izolację cieplną w podłodze na gruncie powinno stanowić 15-20 cm styropianu. W przypadku stropów mię-dzykondygnacyjnych, gdy na dole są pomieszczenia ogrzewane, stosuje się cienkie ocieplenie o grubości do 5 cm. Grubość typowego jastrychu cementowego lub anhydrytowego to minimum 6,5 cm, z czego 4-4,5 cm to warstwa nad rurami ogrzewania wodnego. Im wy-lewka jest grubsza tym temperatura na jej powierzchni jest bardziej wyrównana. Jeśli będzie za cienka, wyraźnie wyczujemy cieplejsze pasy podłogi biegnące bezpośrednio nad rurami.

Jeżeli w domu zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe, sposób wykończenia podłogi nie jest dowolny. Wybierając materiał posadzkowy trzeba zwrócić uwagę, aby dobrze przewodził on ciepło i nie utrudniał jego przekazania do pomieszczenia. Zawsze trzeba sprawdzić, czy producent dopuszcza stosowanie go na podłogi ogrzewane.

Zdolność do hamowania przepływu ciepła określa się mianem oporu cieplnego R. Dla warstwy nad ogrzewaniem podłogowym powinien być on mniejszy niż 0,15 (m2-K)/W. Wartość oporu cieplnego popularnych materiałów posadzkowych jest następująca:

 • 0,02 – płytki ceramiczne grubości 10 mm na zaprawie klejowej;
 • 0,06 – parkiet 12 mm; -0,12-parkiet 24 mm;
 • 0,15 – dywan/wykładzina 15 mm.
Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
 • Kostka brukowa

  Kostka brukowa już od wielu lat należy do najbardziej popularnego materiału budowlanego. W…
 • Pomysł na kuchnię w kawalerce

  Niezależnie od tego, jak wielkie jest nasze mieszkanie, sercem domu zazwyczaj jest właśnie…
 • Brytyjskie kominki

  Brytyjskie kominki

  Wyspy Brytyjskie – współczesna „ziemia obiecana” dla wielu tysięcy Polaków szu…
Załaduj więcej Instalacje

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Ściany fundamentowe

Po wymurowaniu ścian fundamentowych trzeba sprawdzić czy są one równe i zgodne z wymiarami…