Morza i oceany zajmują 70% naszej planety. Oczywistym jest więc, że te tereny należy jakoś zagospodarować. Pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to zazwyczaj rybołówstwo lub transport wodny, ale pod powierzchnią też wykonywane są liczne zadania.

Do prac podwodnych zalicza się budowę, przeglądy i konserwację wszystkich urządzeń, które znajdują się pod powierzchnią zbiorników wodnych. Mogą to być na przykład rurociągi, tamy, osadniki lub elementy mostów.Częstym miejscem takich prac są zakłady wodociągowe, oczyszczalnie ścieków lub wody, także wód przybrzeżnych.

Takie prace są o wiele bardziej skomplikowane niż ich odpowiedniki prowadzone na powierzchni. Robotnicy muszą wykonywać swojej zadania w specjalistycznych kombinezonach do nurkowania, przystosowanych do głębokości, na których jest wykonywane dane zadanie. W głębszych lub bardziej zanieczyszczonych zbiornikach problemem jest też niska, czasem prawie zerowa widoczność.

Prace podwodne bywają bardzo różnorodne. Do najczęstszych z nich należy oczyszczanie różnych elementów z piachów i mułów. Innym zadaniem są wszelkie budowy mające miejsce pod wodą. Wymaga to cięcia metalowych elementów, wiercenia w metalu lub betonie, montażu urządzeń i innych, często bardzo skomplikowanych czynności. Wykorzystuje się do tego specjalny, przystosowany do warunków sprzęt, którym dysponują nurkowie.

Aby wykonywać prace podwodne można skorzystać z ofert wyspecjalizowanych ekip. Ich ceny są bardzo zróżnicowane i zazwyczaj ustalane indywidualnie z klientem zależnie od warunków i istoty przeprowadzanych prac. Oczywiście są one dość wysokie w porównaniu z analogicznymi zadaniami na lądzie, często sięgając olbrzymich sum.

autor: Katarzyna Klasura

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Praca za granicą w roku 2019 – czy warto?

Polacy nieustannie myślą o wyjeździe za granicę w poszukiwaniu pracy pomimo zapewnień pols…