Beton komórkowy

Znany też jako suporeks, siporeks, gazobeton, porobeton. To ostatnie określenie jest najtrafniejsze.

Do produkcji betonu komórkowego stosuje się kruszywo – piasek lub popioły lotne, spoiwo – wapno i niewielka ilość cementu – oraz spulchniacz – proszek lub pasta aluminiowa, które powodują powstawanie w betonie pęcherzyków powietrza. Jeśli kruszywem jest wyłącznie piasek, powstaje beton komórkowy nazywany popularnie białym (czasem także piaskowym). Jeżeli do jego produkcji zamiast piasku stosuje się popioły lotne lub mieszaninę § piasku z popiołem, wtedy ma on barwę szarą. Beton komórkowy jest lekki i łatwy w obróbce – można go ciąć zwykłą piłą.

O właściwościach betonu komórkowego decyduje jego gęstość objętościowa. Od niej zależą pozostałe parametry. Wraz ze wzrostem gęstości zwiększa się jego wytrzymałość na ściskanie i izolacyjność akustyczna , ale maleje izolacyjność termiczna . Gęstość betonu komórkowego oznaczana jest klasą, której odpowiada przedział gęstości, na przykład klasa 400 ma gęstość 350-450 kg/m3.

Z betonu komórkowego wykonuje się ściany jedno-, dwu- i trój-warstwowe. By mieć ciepłe ściany jednowarstwowe należy je wznosić z betonu o gęstości 300-400 kg/m3. Ściany dwuwarstwowe i ściany trójwarstwowe wykonuje się na ogół z betonu klasy gęstości 600.

Blacha płaska na elewację

Blacha kojarzy się przede wszystkim z kryciem dachów, dobrze jednak prezentuje się też na elewacjach. W domach jednorodzinnych stosuje się ją tam raczej na fragmentach, w celu podkreślenia detali architektonicznych, choć widywane są także fasady w całości wykończone tym materiałem.

To, jak zrobiona z blachy okładzina będzie się prezentować na domu, ile będzie kosztować i jak długo nam posłuży, zależy głównie od jej rodzaju. Do wyboru mamy stalową – ocynkowaną. i powleczoną powłoką ochronną (nadającą jej przy okazji kolor) 1 albo cynkowo-tytanową. Pierwsza z nich dostępna jest w postaci § arkuszy i paneli, druga – w formie arkuszy, zwojów, łusek.

Ciekawym materiałem na elewacje domów jest blacha stalowa o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne (popularnie nazywana „kortenowską”). Po wystawieniu takiej stali na działanie powietrza i deszczu tworzy się na niej warstwa ochronna, wyglądem przypominająca rdzę. Stal taka ma nie tylko doskonałe właściwości antykorozyjne, ale też ciekawy, nietuzinkowy wygląd – dlatego używana jest między innymi do produkcji oryginalnych okładzin elewacyjnych.

Uwaga! Warunkiem bezproblemowej eksploatacji elewacji z blachy jest jej prawidłowy montaż. Dlatego kluczową sprawą g jest znalezienie bardzo dobrego fachowca.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
  • Wykładziny dywanowe

    Na co zwrócić uwagę przy zakupie wykładzin dywanowych? Kupujesz wykładzinę? Zwróć na to uw…
  • Czym cechują się porządne pompy membranowe?

    Czym cechują się porządne pompy membranowe? Eksperci, którzy produkują pompy membranowe ra…
  • Ogrzewanie

    Jakie do domu wybrać ogrzewanie? Wybór jest bardzo duży. Jeśli chodzi o ogrzewanie to nies…
Załaduj więcej Instalacje

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Co dają przyłbice spawalnicze?

Przyłbica spawalnica to przedmiot, który posiadać powinien każdy spawacz. Ma ona za zadani…