Beton komórkowy

Znany też jako suporeks, siporeks, gazobeton, porobeton. To ostatnie określenie jest najtrafniejsze.

Do produkcji betonu komórkowego stosuje się kruszywo – piasek lub popioły lotne, spoiwo – wapno i niewielka ilość cementu – oraz spulchniacz – proszek lub pasta aluminiowa, które powodują powstawanie w betonie pęcherzyków powietrza. Jeśli kruszywem jest wyłącznie piasek, powstaje beton komórkowy nazywany popularnie białym (czasem także piaskowym). Jeżeli do jego produkcji zamiast piasku stosuje się popioły lotne lub mieszaninę § piasku z popiołem, wtedy ma on barwę szarą. Beton komórkowy jest lekki i łatwy w obróbce – można go ciąć zwykłą piłą.

O właściwościach betonu komórkowego decyduje jego gęstość objętościowa. Od niej zależą pozostałe parametry. Wraz ze wzrostem gęstości zwiększa się jego wytrzymałość na ściskanie i izolacyjność akustyczna , ale maleje izolacyjność termiczna . Gęstość betonu komórkowego oznaczana jest klasą, której odpowiada przedział gęstości, na przykład klasa 400 ma gęstość 350-450 kg/m3.

Z betonu komórkowego wykonuje się ściany jedno-, dwu- i trój-warstwowe. By mieć ciepłe ściany jednowarstwowe należy je wznosić z betonu o gęstości 300-400 kg/m3. Ściany dwuwarstwowe i ściany trójwarstwowe wykonuje się na ogół z betonu klasy gęstości 600.

Blacha płaska na elewację

Blacha kojarzy się przede wszystkim z kryciem dachów, dobrze jednak prezentuje się też na elewacjach. W domach jednorodzinnych stosuje się ją tam raczej na fragmentach, w celu podkreślenia detali architektonicznych, choć widywane są także fasady w całości wykończone tym materiałem.

To, jak zrobiona z blachy okładzina będzie się prezentować na domu, ile będzie kosztować i jak długo nam posłuży, zależy głównie od jej rodzaju. Do wyboru mamy stalową – ocynkowaną. i powleczoną powłoką ochronną (nadającą jej przy okazji kolor) 1 albo cynkowo-tytanową. Pierwsza z nich dostępna jest w postaci § arkuszy i paneli, druga – w formie arkuszy, zwojów, łusek.

Ciekawym materiałem na elewacje domów jest blacha stalowa o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne (popularnie nazywana „kortenowską”). Po wystawieniu takiej stali na działanie powietrza i deszczu tworzy się na niej warstwa ochronna, wyglądem przypominająca rdzę. Stal taka ma nie tylko doskonałe właściwości antykorozyjne, ale też ciekawy, nietuzinkowy wygląd – dlatego używana jest między innymi do produkcji oryginalnych okładzin elewacyjnych.

Uwaga! Warunkiem bezproblemowej eksploatacji elewacji z blachy jest jej prawidłowy montaż. Dlatego kluczową sprawą g jest znalezienie bardzo dobrego fachowca.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
 • Czy warto kupować meble na wymiar do kuchni?

  Urządzanie swojego mieszkania, czy też domu, dla wielu osób stanowi nie lada wyzwanie. Dob…
 • lewarek Żaba

  Jaki najlepiej wybrać lewarek samochodowy? Lewarek obowiązkowe narzędzie w naszym aucie. K…
 • Tuning samochodu

  Tuning samochodu to bardzo ważna czynność dla każdego kierowcy. Oczywiście warto zdecydowa…
Załaduj więcej Redaktor
 • Wykładziny dywanowe

  Na co zwrócić uwagę przy zakupie wykładzin dywanowych? Kupujesz wykładzinę? Zwróć na to uw…
 • Czym cechują się porządne pompy membranowe?

  Czym cechują się porządne pompy membranowe? Eksperci, którzy produkują pompy membranowe ra…
 • Ogrzewanie

  Jakie do domu wybrać ogrzewanie? Wybór jest bardzo duży. Jeśli chodzi o ogrzewanie to nies…
Załaduj więcej Instalacje

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czy warto kupować meble na wymiar do kuchni?

Urządzanie swojego mieszkania, czy też domu, dla wielu osób stanowi nie lada wyzwanie. Dob…