Bonie

Ozdobne, poziome bruzdy ukształtowane w tynkowanej elewacji. Ich wykonanie, zwłaszcza na dużej powierzchni, jest dość pracochłonne. Prawdziwe bonie wykonuje się, wycinając wgłębienia w przyklejonych do podłoża płytach izolacji cieplnej. Znacznie łatwiej jest utworzyć pseudobonie, czyli pasy o nieco innym zabarwieniu, nieznacznie (2-3 mm) zagłębione w warstwie tynku cienkowarstwowego W tym celu na przygotowanej do tynkowania ścianie (ocieplonej z warstwą zbrojącą ) maluje się pasy. Kiedy wyschnie, zakleja się pasy taśmą malarską, a pozostałą część tynkuje.

W warstwie tynku rowki można również wykonać metalowym rylcem, usuwając świeżo nałożony tynk i w ten sposób kształtując bruzdy. Takie rozwiązanie nazywane jest czasami ubogim boniowaniem lub tynkiem żłobkowanym.

Ceramika Budowlana

To materiał, który powstaje z gliny wypalanej w  temperaturze ponad 1000°C. W ten sposób wykonuje się elementy z CERAMIKI ZWYKŁEJ – cegły (pełne i drążone – dziurawki, kratówki), cegły klinkierowe, licowe i pustaki.

Oprócz ceramiki zwykłej na rynku dostępne są również materiały z CERAMIKI PORYZOWANEJ, zwanej też ciepłą ceramiką. Powstaje ona przez dodanie do wyrabianej podczas produkcji masy mączki drzewnej lub trocin. Wypalają się one, a w ich miejscu zostają mikropory, wypełnione bardzo dobrym izolatorem – powietrzem. Otrzymana w ten sposób ceramika ma mniejszą masę i lepszą izolacyjność termiczną niż tradycyjna. Z ciepłej ceramiki wytwarzane są pustaki poryzowane. Niektóre z nich mają umieszczony dodatkowo wkład z wełny mineralnej, który zwiększa ich współczynnik A 0,07-0,09 W/(mK). Pozwala to uzyskać współczynnik U całej ściany na poziomie 0,18 W/(m2K).

Ceramika na ściany nośne powinna mieć odpowiednią wytrzymałość, a na zewnętrzne – dodatkowo niską wartość współczynnika U. Z ceramiki zwykłej muruje się ściany dwuwarstwowe i ściany trójwarstwowe . Z elementów poryzowanych wykonuje się ściany jedno-, dwu- i trójwarstwowe.

Cienkie spoiny

Bloczki i pustaki wykonane z dużą dokładnością wymiarową (+/-1 mm na całej wysokości) łączy się na cienkie spoiny, nakładając zaprawę do murowania jedynie w spoinach poziomych. Ich wykonanie znacznie ogranicza powstawanie mostków termicznych . W ten sposób zawsze wznosi się ściany jednowarstwowe . Ściany dwuwarstwowe można murować na „zimnej” zaprawie cementowo-wa-piennej o grubości 8-15 mm. Tak grube spoiny mogą stanowić nawet 6-12% całej powierzchni ściany (w zależności od wymiarów bloczków) i wymagają zużycia większej ilości zaprawy. Aby więc obniżyć izolacyjność termiczną ściany zewnętrznej, zaleca się murowanie na cienkie spoiny.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
 • Ogrzewanie

  Jakie do domu wybrać ogrzewanie? Wybór jest bardzo duży. Jeśli chodzi o ogrzewanie to nies…
 • Kostka brukowa

  Kostka brukowa już od wielu lat należy do najbardziej popularnego materiału budowlanego. W…
 • posadzki betonowe

  Posadzka z ogrzewaniem wodnym

  Grubość warstw izolacji cieplnej oraz jastrychu jest w przypadku ogrzewania podłogowego wi…
Załaduj więcej Instalacje

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Praca w domu – jak zapewnić sobie porządny internet?

Praca w domu – jak zapewnić sobie porządny internet? Fachowców z rozmaitych branż, k…