Bonie

Ozdobne, poziome bruzdy ukształtowane w tynkowanej elewacji. Ich wykonanie, zwłaszcza na dużej powierzchni, jest dość pracochłonne. Prawdziwe bonie wykonuje się, wycinając wgłębienia w przyklejonych do podłoża płytach izolacji cieplnej. Znacznie łatwiej jest utworzyć pseudobonie, czyli pasy o nieco innym zabarwieniu, nieznacznie (2-3 mm) zagłębione w warstwie tynku cienkowarstwowego W tym celu na przygotowanej do tynkowania ścianie (ocieplonej z warstwą zbrojącą ) maluje się pasy. Kiedy wyschnie, zakleja się pasy taśmą malarską, a pozostałą część tynkuje.

W warstwie tynku rowki można również wykonać metalowym rylcem, usuwając świeżo nałożony tynk i w ten sposób kształtując bruzdy. Takie rozwiązanie nazywane jest czasami ubogim boniowaniem lub tynkiem żłobkowanym.

Ceramika Budowlana

To materiał, który powstaje z gliny wypalanej w  temperaturze ponad 1000°C. W ten sposób wykonuje się elementy z CERAMIKI ZWYKŁEJ – cegły (pełne i drążone – dziurawki, kratówki), cegły klinkierowe, licowe i pustaki.

Oprócz ceramiki zwykłej na rynku dostępne są również materiały z CERAMIKI PORYZOWANEJ, zwanej też ciepłą ceramiką. Powstaje ona przez dodanie do wyrabianej podczas produkcji masy mączki drzewnej lub trocin. Wypalają się one, a w ich miejscu zostają mikropory, wypełnione bardzo dobrym izolatorem – powietrzem. Otrzymana w ten sposób ceramika ma mniejszą masę i lepszą izolacyjność termiczną niż tradycyjna. Z ciepłej ceramiki wytwarzane są pustaki poryzowane. Niektóre z nich mają umieszczony dodatkowo wkład z wełny mineralnej, który zwiększa ich współczynnik A 0,07-0,09 W/(mK). Pozwala to uzyskać współczynnik U całej ściany na poziomie 0,18 W/(m2K).

Ceramika na ściany nośne powinna mieć odpowiednią wytrzymałość, a na zewnętrzne – dodatkowo niską wartość współczynnika U. Z ceramiki zwykłej muruje się ściany dwuwarstwowe i ściany trójwarstwowe . Z elementów poryzowanych wykonuje się ściany jedno-, dwu- i trójwarstwowe.

Cienkie spoiny

Bloczki i pustaki wykonane z dużą dokładnością wymiarową (+/-1 mm na całej wysokości) łączy się na cienkie spoiny, nakładając zaprawę do murowania jedynie w spoinach poziomych. Ich wykonanie znacznie ogranicza powstawanie mostków termicznych . W ten sposób zawsze wznosi się ściany jednowarstwowe . Ściany dwuwarstwowe można murować na „zimnej” zaprawie cementowo-wa-piennej o grubości 8-15 mm. Tak grube spoiny mogą stanowić nawet 6-12% całej powierzchni ściany (w zależności od wymiarów bloczków) i wymagają zużycia większej ilości zaprawy. Aby więc obniżyć izolacyjność termiczną ściany zewnętrznej, zaleca się murowanie na cienkie spoiny.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
 • Czy warto kupować meble na wymiar do kuchni?

  Urządzanie swojego mieszkania, czy też domu, dla wielu osób stanowi nie lada wyzwanie. Dob…
 • lewarek Żaba

  Jaki najlepiej wybrać lewarek samochodowy? Lewarek obowiązkowe narzędzie w naszym aucie. K…
 • Tuning samochodu

  Tuning samochodu to bardzo ważna czynność dla każdego kierowcy. Oczywiście warto zdecydowa…
Załaduj więcej Redaktor
 • Wykładziny dywanowe

  Na co zwrócić uwagę przy zakupie wykładzin dywanowych? Kupujesz wykładzinę? Zwróć na to uw…
 • Czym cechują się porządne pompy membranowe?

  Czym cechują się porządne pompy membranowe? Eksperci, którzy produkują pompy membranowe ra…
 • Ogrzewanie

  Jakie do domu wybrać ogrzewanie? Wybór jest bardzo duży. Jeśli chodzi o ogrzewanie to nies…
Załaduj więcej Instalacje

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czy warto kupować meble na wymiar do kuchni?

Urządzanie swojego mieszkania, czy też domu, dla wielu osób stanowi nie lada wyzwanie. Dob…