Dom Instalacje Ściany – encyklopedia cz. 3

Ściany – encyklopedia cz. 3

5 min odczyt
0
0
619

Czyszczenie elewacji

Elewacja nie wymaga corocznego gruntownego mycia. Wystarczy ją dobrze wyczyścić raz na kilka sezonów. Sposób przeprowadzenia takich prac trzeba dopasować do rodzaju zabrudzeń. To, jak szybko trzeba będzie myć elewację, w dużej mierze zależy od położenia domu. Jeżeli niedaleko jest las (w którym zazwyczaj jest większa wilgotność) lub ruchliwa droga, może to być konieczne w niedługim czasie. Z kolei od struktury materiału użytego do wykończenia ścian zewnętrznych zależy, w jakim stopniu zanieczyszczenia będą się osadzać i wnikać (wraz z wodą) w pory materiału. Im gładsze, tym mniej podatne na brud.

Zanim zdecydujemy się na sposób czyszczenia elewacji, musimy też określić rodzaj zabrudzeń. Innych zabiegów bowiem wymaga zwykły kurz, innych usuwanie zielonego nalotu z glonów, a zupełnie innych białe plamy na klinkierze

Docieplenie wieńca

Wieniec stropowy jest belką żelbetową, zimniejszą niż materiał, z którego wykonuje się ściany domu, zwłaszcza jeśli jest to beton komórkowy lub cermika poryzowana. By wieniec nie stał się więc mostkiem termicznym, wymaga dobrego docieplenia.

ŚCIANY JEDNOWARSTWOWE. Wieniec stropowy w takiego rodzaju ścianach zewnętrznych jest miejscem słabszym pod względem ciepłochronności. Z tego powodu jego zewnętrzną płaszczyznę należy ocieplić kilkucentymetrową (6-8 cm) warstwą styropianu lub wełny mineralnej

Od zewnątrz stosuje się osłonę z tego samego materiału, z którego wykonuje się ścianę zewnętrzną. Dzięki temu nie ma później problemów z tynkowaniem ścian.

Najlepiej do docieplenia wieńca stropowego wykorzystać elementy systemowe. Są to bloczki z doklejoną lub oddzielnie dołączoną warstwą wełny mineralnej o grubości 4-5 cm i o wysokości równej grubości stropu. Ich zastosowanie gwarantuje, że wieniec jest właściwie ocieplony, a ściany mają jednolitą powierzchnię.

ŚCIANY DWU I TRÓJWARSTWOWE. W takich ścianach nietrudno jest o dobre ocieplenie wieńca. Po wykonaniu jest on – tak samo jak ściany zewnętrzne domu – izolowany warstwą wełny mineralnej lub styropianu o grubości 12-18 cm (ze względów technologicznych lepiej nie przekraczać 20 cm). Dzięki temu gotowa ściana będzie miała współczynnik U nie większy niż 0,25 W/(m2K), a jeszcze lepiej, by był niższy niż nakazują przepisy i wynosił na przykład 0,2 W/(m2K).

Dla wyrównania współczynnika przewodzenia ciepła w ścianach wykonanych z materiałów o dużej ciepłochronności, wieniec stropowy warto dodatkowo ocieplić. Wymaga to zmniejszenia o kilka centymetrów jego szerokości. Nie ma to jednak wpływu na wytrzymałość wieńca.

Facebook Comments
 • Energooszczędność

  Ściany – encyklopedia cz. 4

  Wentylacje w ścianach Budynki długie i o różnej wysokości lub konstrukcji powinny być oddz…
Załaduj więcej podobnych artykułów
 • Kilka słów o ubieraniu noworodka

  Narodziny dziecka zawsze wywołują silne emocje, wśród których ogromna radość przeplata się…
 • Autoskup aut – zalety i wady

  „Skup aut za gotówkę”, „Kupimy każde auto za gotówkę”, ulotki z taką treścią znalazł choć …
 • Księgowość to konieczność

  Księgowość to podstawa działania, jest ona konieczna w każdej firmie. Księgowy Holandia je…
Załaduj więcej Redaktor
 • Wykładziny dywanowe

  Na co zwrócić uwagę przy zakupie wykładzin dywanowych? Kupujesz wykładzinę? Zwróć na to uw…
 • Czym cechują się porządne pompy membranowe?

  Czym cechują się porządne pompy membranowe? Eksperci, którzy produkują pompy membranowe ra…
 • Ogrzewanie

  Jakie do domu wybrać ogrzewanie? Wybór jest bardzo duży. Jeśli chodzi o ogrzewanie to nies…
Załaduj więcej Instalacje

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kilka słów o ubieraniu noworodka

Narodziny dziecka zawsze wywołują silne emocje, wśród których ogromna radość przeplata się…