Wentylacje w ścianach

Budynki długie i o różnej wysokości lub konstrukcji powinny być oddzielone od siebie dylatacjami, czyli pionowymi szczelinami. W ten sposób chroni się je przed pojawianiem się na styku budynków rys i pęknięć. Dylatacja oddzielająca dwa budynki, na przykład dom i garaż, może pozostać pusta i nie musi być wypełniana. Warto jednak zastosować cienkie płyty z trwałego, elestycznego materiału, na przykład styropianu, ponieważ gwarantuje to, że szczelina będzie wykonana, będzie miała odpowiednią szerokość i nie zostanie w trakcie murowania wypełniona zaprawą.

Elewacja

Elewacja to wizytówka domu. Powinna być więc nie tylko ładna, ale i wytrzymała. Od tego, w jaki sposób wykończymy elewację, zależy w dużej mierze to, jak będzie się prezentował gotowy dom. Warto więc dobrze przemyśleć, jak ma ona wyglądać. Gładki, jednokolorowy tynk możemy „przełamać” wstawkami z klinkieru albo drewna (lub materiału go imitującego). Możemy też wykorzystać ozdobne profile ze styropianu lub zrobić bonie. Oczywiście, warto zachować przy tym umiar; nadmiar ozdób może po prostu fasadę oszpecić.

Ważną funkcją elewacji jest też ochrona ścian i ich ocieplenia przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Najczęściej ściany domów jednorodzinnych wykańcza się tynkiem cienkowarstwowym, klinkierem lub stosuje się elewację na ruszcie, różnego rodzaju okładziny i oblicówki.

Energooszczędność

Od standardu energetycznego zależy, jak dużo ciepła będzie uciekać z budynku zimą i jak wysokie będą opłaty za energię potrzebną do jego ogrzewania. Dla domu energooszczędnego wskaźnik ten nie powinien być wyższy niż 70 kWh/m2/rok. Oznacza to, że do ogrzania 1 m2 budynek potrzebuje nie więcej niż 70 kWh energii. Dla porównania, zapotrzebowanie na ciepło dla budynków konwencjonalnych, o gorszym standardzie energetycznym, wynosi około 120 kWh/m2/rok.

Wysoki standard energetyczny budowanego domu można uzyskać na różne sposoby, także inwestując w bardzo nowoczesne i jednocześnie drogie technologie. Jeśli jednak zależy nam na wybudowaniu domu efektywnego energetycznie przy racjonalnym nakładzie finansowym, najlepiej zastosować rozwiązania proste, sprawdzone, o niewielkim wpływie na całkowity koszt budowy. Do najprostszych metod ograniczenia ilości energii, jaką będzie zużywał nowy dom, należy zwiększenie izolacyjności termicznej ścian zewnętrznych, wyeliminowanie mostków termicznych oraz zamontowanie okien i drzwi o dobrych parametrach cieplnych.

Facebook Comments
  • Elewacja

    Ściany – encyklopedia cz. 3

    Czyszczenie elewacji Elewacja nie wymaga corocznego gruntownego mycia. Wystarczy ją dobrze…
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Co dają przyłbice spawalnicze?

Przyłbica spawalnica to przedmiot, który posiadać powinien każdy spawacz. Ma ona za zadani…