Wentylacje w ścianach

Budynki długie i o różnej wysokości lub konstrukcji powinny być oddzielone od siebie dylatacjami, czyli pionowymi szczelinami. W ten sposób chroni się je przed pojawianiem się na styku budynków rys i pęknięć. Dylatacja oddzielająca dwa budynki, na przykład dom i garaż, może pozostać pusta i nie musi być wypełniana. Warto jednak zastosować cienkie płyty z trwałego, elestycznego materiału, na przykład styropianu, ponieważ gwarantuje to, że szczelina będzie wykonana, będzie miała odpowiednią szerokość i nie zostanie w trakcie murowania wypełniona zaprawą.

Elewacja

Elewacja to wizytówka domu. Powinna być więc nie tylko ładna, ale i wytrzymała. Od tego, w jaki sposób wykończymy elewację, zależy w dużej mierze to, jak będzie się prezentował gotowy dom. Warto więc dobrze przemyśleć, jak ma ona wyglądać. Gładki, jednokolorowy tynk możemy „przełamać” wstawkami z klinkieru albo drewna (lub materiału go imitującego). Możemy też wykorzystać ozdobne profile ze styropianu lub zrobić bonie. Oczywiście, warto zachować przy tym umiar; nadmiar ozdób może po prostu fasadę oszpecić.

Ważną funkcją elewacji jest też ochrona ścian i ich ocieplenia przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Najczęściej ściany domów jednorodzinnych wykańcza się tynkiem cienkowarstwowym, klinkierem lub stosuje się elewację na ruszcie, różnego rodzaju okładziny i oblicówki.

Energooszczędność

Od standardu energetycznego zależy, jak dużo ciepła będzie uciekać z budynku zimą i jak wysokie będą opłaty za energię potrzebną do jego ogrzewania. Dla domu energooszczędnego wskaźnik ten nie powinien być wyższy niż 70 kWh/m2/rok. Oznacza to, że do ogrzania 1 m2 budynek potrzebuje nie więcej niż 70 kWh energii. Dla porównania, zapotrzebowanie na ciepło dla budynków konwencjonalnych, o gorszym standardzie energetycznym, wynosi około 120 kWh/m2/rok.

Wysoki standard energetyczny budowanego domu można uzyskać na różne sposoby, także inwestując w bardzo nowoczesne i jednocześnie drogie technologie. Jeśli jednak zależy nam na wybudowaniu domu efektywnego energetycznie przy racjonalnym nakładzie finansowym, najlepiej zastosować rozwiązania proste, sprawdzone, o niewielkim wpływie na całkowity koszt budowy. Do najprostszych metod ograniczenia ilości energii, jaką będzie zużywał nowy dom, należy zwiększenie izolacyjności termicznej ścian zewnętrznych, wyeliminowanie mostków termicznych oraz zamontowanie okien i drzwi o dobrych parametrach cieplnych.

Facebook Comments
  • Elewacja

    Ściany – encyklopedia cz. 3

    Czyszczenie elewacji Elewacja nie wymaga corocznego gruntownego mycia. Wystarczy ją dobrze…
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Analiza kosztów: porównanie długoterminowych kosztów wypożyczenia vs. zakupu sprzętu budowlanego

Decyzja między wypożyczeniem a zakupem sprzętu budowlanego może mieć długofalowe skutki fi…