Surowce chemiczne stanowią nieodzowny element gospodarki. Dziki nim możliwy jest dynamiczny rozwój wszystkich gałęzi przemysłu, jak również rolnictwa i sadownictwa. Współczesny rolnik doskonale zdaje sobie sprawę, jak wielkie znaczenie mają substancje chemiczne w prowadzeniu wydajnego gospodarstwa rolnego. Kluczowe są nie tylko ilości, ale również jakość dostarczanych produktów. Firmy specjalizujące się w przechowywaniu i szybkim dostarczaniu surowców chemicznych do klienta, na przykład https://www.centro-chem.pl/pl, posiadają certyfikaty potwierdzające jakość oferowanych produktów.

Nawozy mineralne w uprawie roślin

Dzisiejsze rolnictwo wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Gospodarstwa rolne to zmechanizowane nowoczesne przedsiębiorstwa korzystające  z nowych technologii i surowców chemicznych najwyższej jakości. Uprawa roślin opiera się na stosowaniu nawozów mineralnych. Główną rolę odgrywają azotany, znane również pod nazwą saletra. Azotany stanowią jedne z najpopularniejszych nawozów. Dostarczają do gleby substancje pokarmowe niezbędne dla rozwoju roślin. Efektem jest zwiększone plonowanie. To właśnie nawozy na bazie azotu w największym stopniu wpływają na wzrost masy plonu. Trudno sobie wyobrazić profesjonalną uprawę bez stosowania nawozów azotowych, choć są wykorzystywane również w przydomowych małych ogródkach.

Środki ochrony roślin

Inną grupą surowców chemicznych wykorzystywanych w rolnictwie na ogromną skale są środki ochrony roślin (pestycydy). Są to substancje, które chronią uprawy przez szkodliwym działaniem różnych organizmów, przede wszystkim przed grzybami (fungicydy), chwastami (herbicydy) oraz oczywiście owadami (insektycydy). Wszystkie substancje pełniące te funkcję muszą być zarejestrowane. Preparat może być dopuszczony do użytku, tylko jeśli zostanie wykazana jego skuteczność biologiczna w określonych warunkach rolniczych. Ocenie podlega również jego wpływ na ludzi, zwierzęta oraz środowisko. Takie obostrzenia są konieczne, aby stosowanie środków ochrony roślin było bezpieczne i skuteczne.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
  • Osuszanie budynków – dlaczego warto?

    Wilgoć ma ogromnie negatywny wpływ na funkcjonowanie budynku. Dodatkowo panująca wilgoć źl…
  • Oświetlenie ogrodowe

    Jeśli lubimy spędzać letnie wieczory w ogrodzie dobre oświetlenie to podstawa. Niezależnie…
  • Lampy naftowe

    Krótka lekcja historii W 1853 roku we Lwowie polski farmaceuta Ignacy Łukasiewicz wynalazł…
Załaduj więcej Porady

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Osuszanie budynków – dlaczego warto?

Wilgoć ma ogromnie negatywny wpływ na funkcjonowanie budynku. Dodatkowo panująca wilgoć źl…