Transport maszyn

Podstawą przy transporcie ładunków gabarytowych w tym maszyn rolniczych i budowlanych, stosując na przykład podwozia transportowe, jest zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa, tak aby zarówno transportującemu jaki innym uczestnikom ruchu nie zagrażało niebezpieczeństwo wypadku. Podczas czynności związanych z transportem maszyn żaden z aspektów związanych z bezpiecznym transportem ładunku nie powinien być pozostawiony przypadkowi. Najistotniejsze są dwa elementy zapewniające bezpieczeństwo, mowa tutaj o tym, że:

  • Ładunek musi zostać poprawnie zabezpieczony – między innymi w sposób nie naruszający pojazdu, nie utrudniał jego prowadzenia i nie ograniczał widoczności kierującemu.
  • Ładunek nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu oraz nie powodować przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi na drogę

Wśród urządzeń służących do transportu maszyn dostępnych na rynku jednym z najbardziej popularnych jest zestaw, który stanowią:

  • Ciągniki z naczepami w postaci platformy z burtami
  • Ciągniki i podwozia transportowe

Aby zapewnić bezpieczny transport przy zastosowaniu wymienionego sprzętu należy według polskiego prawa stosować się do” Dz.U.2017.0.1260 t.j. – Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym”. Wszystkie szczegółowe wymagania znajdują się w tej ustawie.

Podwozia Transportowe
Podwozia Transportowe

Ponadto przy transporcie maszyn, w celu zachowania należytego bezpieczeństwa, uwzględnienie informacji na temat tego, kiedy i gdzie oraz przy jakich warunkach atmosferycznych dochodzi do największej liczby wypadków może pomóc w prawidłowej ocenie sytuacji i zapobieganiu ryzyka jego wystąpienia. Największa wypadkowość w transporcie drogowym notuje się według raportu z 2017 r. Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w okresie od czerwca do sierpnia podczas nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu. Najwięcej sytuacji zakończonych wypadkiem ma miejsce podczas deszczu i złej widoczności. Z tych ogólnodostępnych informacji można wyciągnąć chociażby wnioski o tym, że transport powinien się odbywać w sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Podsumowując, rolą niniejszego wpisu nie jest instruowanie na temat tego jak bezpiecznie przewozić ładunki, a zwrócenie uwagi na konieczność stosowania się do przepisów i zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa w celu uniknięcia choćby wystąpienia niepotrzebnego niebezpieczeństwa podczas transportu maszyn.

Tomasz Ewert-Krzemieniewski

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sprzęt

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Analiza kosztów: porównanie długoterminowych kosztów wypożyczenia vs. zakupu sprzętu budowlanego

Decyzja między wypożyczeniem a zakupem sprzętu budowlanego może mieć długofalowe skutki fi…