Jeżeli w pojeździe istnieje podejrzenie wycieku płynów „ustrojowych”, poparte podświetleniem odpowiednich kontrolek w desce rozdzielczej, bądź nieprawidłową pracą różnych systemów i mechanizmów, powinno się od razu przystąpić do dokładnych oględzin samochodu.

Wyszukiwanie wycieków samochodowych najprościej rozpocząć od pozostawienia samochodu na równym podłożu. Po pewnym czasie (zwykle wystarczy już kilka godzin) płyny wydobywające się z pojazdu pozostawią ślad na podłożu. Cała operacja powinna odbywać się przy dobrym oświetleniu. Miejsce pokryte wyciekającym płynem może pomóc nam w ustaleniu co to za płyn oraz jaka awaria spowodowała jego wydobywanie się.

Wyszukiwanie wycieków samochodowych
Wyszukiwanie wycieków samochodowych

Wycieki pojawiające się z przedniej części samochodu mogą być: olejem silnikowym, olejem przekładniowym, płynem układu wspomagania, płynem chłodniczym. Jeśli pod przednią częścią pojazdu znajdziemy ciemną bądź wręcz czarną, tłustą ciecz, a kontrolka poziomu oleju wskazuje na jego niedobór, miejsca ubywania płynu należy szukać w silniku, jego uszczelkach bądź filtrze oleju.

Pod tylną częścią pojazdu spodziewać się można wycieku oleju z dyferencjału (znajdującego się między kołami tylnej osi, dotyczy aut z napędem 4X4 bądź na tylną oś).

Pozostałe płyny mogą wyszukać sobie ujście w różnych miejscach pojazdu. Należą do nich: płyn hamulcowy (mogący wyciekać z całego układu), płyn spryskiwaczy szyb (mogący wyciekać z przewodów zarówno z przodu i z tyłu pojazdu) , paliwo (mogące wyciekać z zbiornika paliwa, pomp, przewodów oraz filtra paliwa)

Wyszukiwanie wycieków samochodowych jest jedną z czynności, którą można przeprowadzić samemu. W większości przypadków wystarcza podstawowa wiedza techniczna. Do dokładniejszej diagnostyki warto podnieść samochód oraz zdemontować plastikowe osłony podwozia (o ile takie występują).

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sprzęt

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Wykładziny dywanowe

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wykładzin dywanowych? Kupujesz wykładzinę? Zwróć na to uw…