Żuraw hydrauliczny – działanie

Hydraulika towarzyszy ludziom od tysięcy lat i przez ten czas, technika wykorzystywania ciśnienia cieczy została zoptymalizowana i jest wykorzystywana w praktycznie każdej gałęzi przemysłu, na budowach czy podczas produkcji samochodów. Jak działa żuraw hydrauliczny? Jak jest jego budowa?

Budowa żurawia hydraulicznego

Żuraw hydrauliczny to sprzęt ciężki, który jest wykorzystywany w celu przenoszenia lub podnoszenia obiektów. Żuraw hydrauliczny różni się od mniejszego rodzaju dźwigów, które działają przy wykorzystaniu silników spalinowych, ponieważ żuraw wykorzystuje wewnętrzny układ hydrauliczny. Dzięki temu żuraw hydrauliczny jest w stanie podnosić ładunki o znacznie większej masie. Układ hydrauliczny jest wypełniony specjalnym płynem. Żuraw może poruszać się na kołach albo gąsienicach, dostępne są także żurawie nieruchome. Każdy z żurawi posiada kabinę operatorską, która umieszczona jest na stalowej podstawie. Operator korzysta ze specjalnego wysięgnika, którym podnosi lub przenosi ładunki. Zazwyczaj ten wysięgnik jest teleskopowy, co znacznie wpływa na jego obszar pracy. Chcąc bezpiecznie korzystać z żurawia, operator musi bezwzględnie przestrzegać wszystkich względów bezpieczeństwa i przejść szkolenie w tym zakresie.

Zasada działania

Żuraw hydrauliczny pracuje dzięki specjalnej pompie, która jest napędzana silnikiem. Pompa wywiera ciśnienie na płyn znajdujący się w układzie hydraulicznym, co daje przeniesienie mocy na odpowiednie części żurawia, które odpowiadają za podnoszenie obiektów.

Zastosowanie

Żurawie hydrauliczne mają duży zakres zastosowań. W zależności od potrzeb, mogą być bardziej statyczne i poruszać się za pomocą gąsienic albo stać nieruchomo. Zastosowanie zależy też od nośności. Tego rodzaju żurawie najczęściej wykorzystuje się na placach budowy. Natomiast stocznie czy magazyny używają żurawi hydraulicznych opartych na suwnicach. Żurawie o mniejszych rozmiarach bardzo często zabierane są na pokłady statków albo na ciężarówkach.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sprzęt

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Wykładziny dywanowe

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wykładzin dywanowych? Kupujesz wykładzinę? Zwróć na to uw…